
Prof. Maciej Karwowski w Polskiej Akademii Nauk
26 czerwca ogłoszono skład nowych członków rzeczywistych i korespondentów Polskiej Akademii Nauk. Wśród wyróżnionych znalazł się prof. Maciej Karwowski, kierujący Zakładem Psychologii Twórczości w naszym Instytucie.
Profesor Karwowski jest jednym z nielicznych przedstawicieli nauk społecznych, którzy uzyskali tytuł profesora w dwóch dyscyplinach: psychologii oraz pedagogice. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki twórczości – w szczególności nad identyfikowaniem i rozwijaniem twórczego potencjału u dzieci, młodzieży i dorosłych.
Prof. Maciej Karwowski jest współautorem licznych programów edukacyjnych i interwencyjnych, w tym projektu „Kompas kreatywności” finansowanego ze środków MNiSW. Współtworzył również narzędzia służące pomiarowi kreatywności. Na szczególną uwagę zasługują jego pionierskie badania teoretyczne i empiryczne, ukazujące wpływ przekonań na temat własnych zdolności twórczych na podejmowanie działań kreatywnych. Wyniki tych prac zostały zebrane w monografii Creative Agency Unbound (Cambridge University Press, wspólnie z R. Beghetto), która ukaże się jeszcze w tym roku, oraz w licznych artykułach opublikowanych w czołowych czasopismach naukowych.
Prof. Karwowski był również redaktorem naukowym ważnej monografii podsumowującej aktualny stan wiedzy na temat regulacyjnej roli przekonań (Karwowski & Kaufman, red., 2017, Academic Press). Jego dorobek obejmuje blisko 300 publikacji, z czego znaczna część ukazała się w najbardziej prestiżowych periodykach i wydawnictwach naukowych na świecie. Prace prof. Karwowskiego są szeroko cytowane – do tej pory niemal 14 000 razy – co plasuje go nie tylko wśród najczęściej cytowanych badaczy swojego pokolenia, ale również w gronie 2% najwyżej cytowanych naukowców na świecie.
Realizowane przez niego badania są regularnie finansowane w ramach krajowych konkursów – prof. Karwowski kierował pięcioma projektami finansowanymi przez NCN i MNiSW, a w siedmiu kolejnych pełnił funkcję wykonawcy lub opiekuna naukowego.
Na uwagę zasługuje również jego imponujący dorobek dydaktyczny i organizacyjny. Jest redaktorem naczelnym Journal of Creative Behavior – najstarszego na świecie czasopisma naukowego poświęconego twórczości, i pierwszym redaktorem tego pisma spoza USA. Współzałożył i współredaguje również otwarte czasopismo Creativity: Theories – Research – Applications. Był promotorem ponad 150 prac magisterskich i sześciu doktoratów, a także recenzentem dziewięciu rozpraw doktorskich (w tym zagranicznych – w Holandii i Estonii), ośmiu przewodów habilitacyjnych i czterech wniosków o tytuł profesora – w tym jednego na Yale University. Recenzował też kilkanaście wniosków grantowych dla agencji naukowych m.in. z Francji, Szwajcarii, Izraela, Austrii, Belgii i Chile, a także opiniował nadanie doktoratu honoris causa dla Anny Dymnej. Wielokrotnie przewodniczył panelom eksperckim NCN.
Zasiada w radach redakcyjnych niemal wszystkich liczących się pism naukowych zajmujących się twórczością, takich jak Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts, Creativity Research Journal czy Thinking Skills and Creativity, a także kilku międzynarodowych serii wydawniczych (m.in. Springer, Palgrave). Był jednym z redaktorów sekcji w prestiżowej Encyclopedia of Creativity wydanej przez Elsevier / Academic Press.
Wygłaszał wykłady gościnne na uniwersytetach w USA, Włoszech, Japonii, Niemczech i Szwajcarii, a przez wiele lat prowadził zajęcia jako profesor wizytujący na Sorbonie.
Prof. Karwowski pełni funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie oraz Rady Dziedzinowej Nauk Społecznych, Humanistycznych i o Sztuce UMK. Jest członkiem Komitetu Psychologii PAN i Rady Naukowej Instytutu Psychologii PAN. W latach 2020–2023 był członkiem zarządu International Society for the Study of Creativity and Innovation (ISSCI), a w latach 2023–2024 – międzynarodowym reprezentantem z wyboru w Dywizji 10 (Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts) Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA).
Serdecznie gratulujemy!
Test został opracowany na podstawie https://uwr.edu.pl/nasi-naukowcy-w-polskiej-akademii-nauk/