
Dr hab. Piotr Sorokowski, prof. UWr laureatem w konkursie Narodowego Centrum Nauki DAINA 3.
Miło nam poinformować, że dr hab. Piotr Sorokowski, prof. UWr, kierownik Zakładu Eksperymentalnej Psychologii Społecznej naszego Instytutu znalazł się ponownie na liście laureatów konkursu Narodowego Centrum Nauki.
Dr hab. Piotr Sorokowski został laureatem w konkursie DAINA 3 i będzie kierował projektem: „Miłość przekraczająca granice: odkrywanie kulturowej dynamiki miłości w ponad 100 krajach na całym świecie”. Dofinansowanie wynosi 999 600PLN. DAINA to konkurs na polsko-litewskie projekty badawcze realizowane przez zespoły polsko-litewskie we wszystkich dyscyplinach naukowych.
Jak piszą autorzy wniosku „…Przedstawiony grant dotyczy niedostatecznie zbadanej dziedziny międzykulturowych różnic w odczuwaniu miłości. Opierając się na wkładzie badawczym autorów (np. Sorokowski i in., 2023; de Munck i in., 2011), nasz projekt koncentruje się na odkrywaniu czynników kulturowych i środowiskowych, które znacząco przyczyniają się do kształtowania wzorców miłości na całym świecie. Nasze badania obejmują trzy perspektywy: (1) Analiza historyczna: Wykorzystując dane z kultur świata eHRAF, przeprowadzamy analizę historyczną w celu zbadania obecności i korelatów miłości w 360 różnych kulturach. Rozległa wiedza etnograficzna jednego z autorów grantu (VdM) zapewnia prawidłowe wykonanie tego zadania. (2) Współczesne doświadczenia: Mając na celu zbadanie współczesnych doświadczeń miłości, przeprowadzimy jedno z największych jak dotąd badań międzykulturowych o miłości, w którym weźmie udział 20 000 osób ze 100 krajów. (…) (3) Dokładna eksploracja: chcąc pogłębić nasze zrozumienie miłości, zbadamy doświadczenia miłosne w środowiskach zbliżonych do warunków ewolucji społecznej (Tsimane” z Amazonii i Asmat z Papui, a także izolowane społeczności Wysp Cooka i zróżnicowane społeczeństwo kulturowe Sri Lanki. (…) Nasze kompleksowe badania, przetestują jakie czynniki kulturowe, środowiskowe, językowe i międzypokoleniowe wpływające na doświadczenia miłosne. Kluczowe rozważania obejmą wpływ modernizacji, równość płci, indywidualizmu-kolektywizmu, a także wpływy historyczne, semantykę języka i zmiany społeczne (…)”.
Serdecznie gratulujemy!