
Inkubatory Doskonałości Naukowej
Centrum Meta-Badań
dr Bartosz Helfer został kierownikiem jednego z ośmiu Inkubatorów Doskonałości Naukowej powołanych przez UWr. Celem Inkubatorów Doskonałości Naukowej jest wymierne zwiększenie osiągnięć naukowych w obszarach badawczych, które w skali Uniwersytetu Wrocławskiego mają mniejszą rozpoznawalność międzynarodową. Centrum Meta-Badań będzie oceniać metody i praktyki badawcze, aby zrozumieć, jak zmniejszyć stronniczość w nauce, a tym samym dostarczać bardziej wiarygodnych i pewnych wniosków z badań naukowych. Centrum będzie analizować prace naukowe i badania kliniczne w celu syntezy dowodów naukowych i szczegółowej oceny tego na ile można ufać ustaleniom badań i jakie aspekty procesu badawczego można ulepszyć, aby zwiększyć jego wartość i zmniejszyć stratę czasu i zasobów badawczych”.
Więcej o inkubatorze można znaleźć na stronie https://uwr.edu.pl/inicjatywa-doskonalosci-uczelnia-badawcza/inkubatory-doskonalosci-naukowej/centrum-meta-badan/
Inkubator BEING HUMAN
Kierownikiem projektu Being Human jest S. Craig Roberts (profesor psychologii), a w skład członków zespołu wchodzą: Piotr Sorokowski (Instytut Psychologii), Agnieszka Sorokowska (Instytut Psychologii), Wojciech Małecki (Instytut Filologii Polskiej), Mirosław Kocur (Instytut Kulturoznawstwa), a także trzech post-doców: Michał Misiak, Marta Kowal, Michał Stefańczyk, oraz wielu współpracowników z różnych dyscyplin.

Co to znaczy być człowiekiem (Being Human)?
Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu, łączącemu metodologię z wielu dziedzin naukowych, między innymi psychologii, etologii oraz nauk humanistycznych, członkowie projektu starają się znaleźć odpowiedź na to właśnie pytanie. Działania członków zespołu skupiają się na dwóch płaszczyznach. Pierwszą z nich jest testowanie hipotez z zakresu humanistyki dotyczące sztuki, moralności i relacji międzyludzkich za pomocą empirycznych narzędzi oferowanych przez etologię, psychologię. Drugą zaś osią jest wsparcie warsztatowe młodych badaczy z zakresu szeroko pojętej humanistyki, którzy chcieliby takie narzędzia stosować w swoich badaniach.
Czym zajmuje się Being Human?
Członkowie zespołu Being Human podejmują wiele ambitnych projektów, włączając w to:
– Olbrzymi projekt międzykulturowy, dotyczący odczuwania miłości romantycznej, percepcji tańca, kreatywności, moralności oraz marnowania jedzenia, w ramach którego zebrane zostały dane od ponad 10 000 osób badanych z 50 krajów;
– Badania terenowe na członkach społeczności Maorysów na wyspach Cooka, Aborygenów w Północnej Australii oraz Papuasów z Papui (Indonezja);
– Badania na niemowlakach, dotyczące moralności oraz teorii umysłu;
– Badania i warsztaty dotyczące kreatywności przeprowadzone na prawie 4000 uczniach, we współpracy ze 100 nauczycielami z całej Polski.

Oprócz tego, Being Human prowadzi szeroko zakrojoną działalność warsztatowo-dydaktyczną, wliczając w to, między innymi, wyjazdy szkoleniowe, w których biorą udział zaangażowani i wyróżniający się studenci i doktoranci oraz stacjonarne otwarte wykłady i warsztaty, na które zapraszani są znamienici goście z Polski i zagranicy.

Being Human wspiera również w tworzeniu wniosków grantowych do Instytucji Badawczo-Naukowych. Część z tych wniosków z sukcesem uzyskała finansowanie w prestiżowych konkursach, włączając w to projekty Wellcome Trust, granty Narodowego Centrum Nauki (PRELUDIUM BIS, OPUS, SONATA, DIANA) oraz grant Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jesteś zainteresowany włączeniem się w działania Being Human? Napisz do profesora S. Craiga Robertsa (email)!