
Struktura
Zakłady
Zakład Psychologii Twórczości
Zakład Eksperymentalnej Psychologii Społecznej
Zakład Psychologii Edukacji I Wychowania
Zakład Psychologii Klinicznej i Zdrowia
Zakład Psychologii Ogólnej
Zakład Psychologii Osobowości
Zakład Różnic Indywidualnych
Zakład Psychologii Rozwoju
Zakład Psychologii Zarządzania
Zakład Psychologii Żywienia
Zakład Psychofizjologii
Laboratoria
Lab badający „Społeczności tradycyjne”
Grupa badawcza (pod kierownictwem dr hab. prof UWr Piotra Sorokowskiego) prowadzi unikatowe badania wśród plemion tradycyjnych Papui (Yali, Dani), Amazonii (Tsimane) i Afryki (Hadza, Datoga, Himba), które związane są z nowatorskimi na gruncie psychologii zagadnieniami koewolucji genetyczno – kulturowej. Upraszczając, opisujemy mechanizmy psychologiczne (w szczególności percepcyjno-zmysłowe, ale też inne np. moralne), które maja podłoże biologiczne, ale są też zależne od kultury i zastanej w danym regionie ekologii. Nasze projekty badawcze wpisują się w aktualne tendencje w nauce: są interdyscyplinarne oraz realizowane poza kulturą zachodnią. Badania te są wysoko oceniane na arenie międzynarodowej. W projektach badawczych biorą udział pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu Psychologii UWr.
Link do filmiku
Laboratorium VR w IPs
Dr Joanna Piskorz i dr Marcin Czub zajmują się w swoich badaniach zastosowaniem technologii wirtualnej rzeczywistości m.in. w terapii bólu (w tym bólu chronicznego) czy percepcji własnego ciała. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z naszymi studentami podczas takich zajęć jak projekt studencki-badawczy czy Laboratorium psychologiczne. Podczas tych zajęć studenci poznają jak wirtualną rzeczywistość można wykorzystać do badań psychologicznych oraz testują jej wykorzystanie w naszym laboratorium.
Link do filmiku
Laboratorium Badań nad Zachowaniami Żywieniowymi – EAT Lab
Główny obszar aktywności Laboratorium Badań nad Zachowaniami Żywieniowymi – EAT Lab stanowią interdyscyplinarne badania z zakresu psychologii jedzenia. W laboratorium analizowane są mechanizmy podtrzymujące nieprawidłowe zachowania u osób z (nie)normatywną masą ciała, style jedzenia służące regulacji emocji oraz warunkujące intensywność aktywności fizycznej. W Eat Lab realizowane są projekty badawcze finansowane przez Narodowe Centrum Nauki. Wyniki badań zespołu publikowane są w prestiżowych czasopismach naukowych, m.in. w „Nutrients” (IF = 4,171/2018), „Eating and Weight Disorders” (IF = 2,73/2018).
Więcej informacji o EAT Lab dostępnych jest na stronie: http://eatlab.opuntia.pl/
Pracownie
Pracownia Badań Neurokognitywnych
W Pracowni Badań Neurokognitywnych prowadzone są badania z zakresu psychologii poznawczej i neuronauki. Przy wykorzystaniu zaawansowanych technik pomiarowych (elektroencefalografia, eyetracking) i metod analizy danych (uczenie maszynowe) przeprowadzamy eksperymenty, w których badamy procesy poznawcze i ich neuronalne korelaty głównie w obszarze percepcji i uwagi wzrokowej oraz interakcji między widzeniem a wykonywaniem akcji motorycznych.
Pracownia Metod Badań Psychologicznych
Pracownia Metod Badań Psychologicznych w strukturze Uniwersytetu Wrocławskiego przynależy do Instytutu Psychologii. Jest to miejsce, w którym nasi studenci oraz pracownicy mogą zapoznać się lub wypożyczyć (po ukończeniu II-go roku) metody do takich celów jak: badania psychologiczne, badania naukowe, na potrzeby zajęć dydaktycznych, ale też uzyskać konsultacje w zakresie stosowania i doboru testów, kategoryzacji poszczególnych testów, a także informacje dotyczące ograniczeń prawnych w stosowaniu metod (prawa autorskie).
W Pracowni znajdują się zarówno testy z renomowanych wydawnictw psychologicznych – takich jak Pracownia Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego czy Pracownia Testów Psychologicznych i Pedagogicznych z Gdańska – ale również z publikacji naukowych, które są w dostępie open access czy też wydania eksperymentalne. Często też nowe metody są poszukiwane w zależności od potrzeb badawczych, co każdorazowo poszerza zbiory Pracowni.
Link do podstrony pracowni