Na dobry początek

neon z napisem

Na dobry początek

No więc stało się. Otrzymałeś zawiadomienie o przyjęciu na studia, przekazałeś swoje dokumenty komisji rekrutacyjnej… Czas zacząć nowe życie! Zanim jednak rozpoczniesz swój studencki żywot, musisz wziąć udział w kilku spotkaniach, a przede wszystkim – zapoznać się z organizacją akademickiego życia. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych informacji dotyczących Twojego dobrego początku w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kogo dobrze znać…

Jak w każdej organizacji, a taką przecież jest również Uniwersytet Wrocławski, są osoby odpowiedzialne za jej sprawne funkcjonowanie. W swoim studenckim życiu powinieneś pamiętać, że na uczelni takimi osobami są:

  1. Rektor – to do niego adresowałeś swoje podanie o przyjęcie na studia, oficjalnie tytułuje się go Jego Magnificencją, to bardzo stary tytuł oznaczający w języku łacińskim „jego wspaniałość”. Osoba, która przez społeczność akademicką została wybrana na Rektora zazwyczaj odznacza się przede wszystkim wspaniałymi osiągnięciami naukowymi, ale nie tylko, więc tytuł ten jest poniekąd uzasadniony. Stosuj go tylko gdy będziesz – tak jak w przypadku podania o przyjęcie na studia – zwracał się do Rektora drogą oficjalną. Na co dzień możesz używać zwrotów „Panie Rektorze/Pani Rektor”. Rektor jest „szefem” całego Uniwersytetu, odpowiedzialnym za całokształt jego funkcjonowania. Ma kilku zastępców, odpowiedzialnych za poszczególne obszary działania Uniwersytetu – nazywa się ich Prorektorami. Więcej informacji o Rektorze i Prorektorach znajdziesz w tym miejscu.

  2. Dziekan – tak jak firmy mają swoje poszczególne działy, tak uniwersytety mają Wydziały. Wydział to jednostka uniwersytecka skupiająca np. kilka Instytutów o podobnym profilu naukowo – badawczym lub zrzeszonych z jeszcze innych powodów. Twoim Wydziałem przez najbliższe 5 lat studiów będzie Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych, w którego skład wchodzi Instytut Psychologii (oraz szereg innych jednostek). Szefem Wydziału jest Dziekan. Tak jak Rektor odpowiada za funkcjonowanie całości uniwersytetu, tak Dziekan sprawuje pieczę nad całością życia Wydziału. I chociaż Rektor stoi na szczycie hierarchii uniwersyteckiej to na co dzień większość swoich pism, wniosków i próśb będziesz kierować właśnie do Dziekana. Dlatego dobrze wiedzieć kto jest Twoim Dziekanem. Dziekan podobnie jak Rektor ma swoich zastępców, których nazywamy Prodziekanami. Informacje kto aktualnie sprawuje te funkcje na naszym Wydziale znajdziesz tutaj. Dziekan urzęduje w Dziekanacie, jednostce administracyjnej uniwersytetu powołanej do obsługi wszelkich spraw dziekańskich. Nasz Dziekanat znajduje się w nieco innym miejscu niż Instytut, na ulicy Szewskiej 48. Stronę Wydziału znajdziesz tutaj.

  3. Dyrektor Instytutu – tak jak wspomnieliśmy powyżej w skład Wydziałów wchodzą np. Instytuty. Uniwersytet jest organizacją niezwykle demokratyczną więc niemal każda jego jednostka ma pewien zakres samorządności. W Instytucie rządzi Dyrektor Instytutu. Podobnie jak Rektor i Dziekan ma on swoich zastępców. Władze swojego Instytutu znajdziesz tutaj. Tak jak Dziekanowi pomaga Dziekanat tak Dyrektor Instytutu polega na pracy Sekretariatu. W nim również będziesz załatwiał szereg spraw więc warto wiedzieć gdzie się on znajduje lub jak się do niego dodzwonić, a dowiesz się o tym tutaj. To z Dyrekcją swojego macierzystego Instytutu będziesz miał najczęstszy kontakt, również w trakcie zajęć. Dlatego też Dyrekcja Instytutu Psychologii zaprasza wszystkich nowo przyjętych w roku akademickim 2024/2025 studentów na spotkanie informacyjno – zapoznawcze. Będzie ono miało miejsce w budynku Instytutu przy ul. Dawida 1 we Wrocławiu w Auli na II piętrze w dniu 30 września 2024 o godz. 14:30 dla studentów dziennych i o godz. 16:00 dla studentów wieczorowych. Koniecznie znajdź czas i odwiedź swój Instytut tego dnia. Dowiesz się wielu rzeczy, które przydadzą Ci się w dalszym akademickim życiu.

Plan zajęć

Tak jak rozkład jazdy przyda Ci się w trakcie poruszania się po Wrocławiu tramwajami czy autobusami tak samo plan zajęć pozwoli Ci skutecznie nawigować po tym co najważniejsze w życiu każdego studenta – zajęciach. Masz ich sporo, w różnych salach i z różnymi prowadzącymi. Masz wykłady, ćwiczenia czy konserwatoria, ale we wszystkim z czasem się połapiesz. Na początek najważniejsze informacje czyli gdzie znajdziesz plan i jak po nim nawigować. Jest on dostępny pod adresem www.plan.psychologia.uni.wroc.pl i jak pewnie zauważysz współdzielimy go z Instytutem Pedagogiki, z którym dzielimy również budynek przy ul. Dawida 1. Ale Ciebie interesuje tylko Twój plan. Poniżej krótki filmik z użytkowania strony z planem:

Wolne od Rektora i Dziekana

Jako student pierwszego roku możesz być niekiedy zaskoczony, że przychodzisz na zajęcia, a tu nikogo nie ma. Pamiętaj aby śledzić komunikaty przekazywana Ci przez Instytut oraz strony Wydziału i Uniwersytetu. Może się bowiem zdarzyć taka sytuacja, w której Rektor dla całego Uniwersytetu bądź Dziekan dla Twojego Wydziału ogłosi dzień lub godziny rektorskie/dziekańskie. Oznacza to, że w tym dniu bądź w tych godzinach, w które one trwają nie odbywają się zajęcia dydaktyczne – mówiąc kolokwialnie, masz wolne. Takie dni i godziny ogłaszane są z powodu jakichś wyjątkowych okoliczności oraz często np. przed świętami abyś mógł szybciej dotrzeć do domu rodzinnego.

Warto wiedzieć, że…

W tym krótkim, wstępnym szkoleniu, nie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, nie sposób streścić akademickie życie w kilku zdaniach na stronie www. Ale chcielibyśmy żebyś dowiedział się o jeszcze kilku istotnych kwestiach.

Program studiów – tak jak plan zajęć mówi Ci gdzie i z kim tak program studiów powie Ci co. Co jest treścią podjętych przez Ciebie studiów, czego będziesz się musiał nauczyć w ciągu najbliższych 5 lat aby po zaliczeniu wszystkich przedmiotów, napisaniu i obronieniu pracy magisterskiej dumnie nazywać się psychologiem. Dla studiów stacjonarnych znajdziesz go tutaj, a dla niestacjonarnych – tutaj.

Egzamin, a zaliczenie – w programie studiów, o którym pisaliśmy powyżej zauważysz, że niektóre przedmioty są na zaliczenie, a inne kończą się egzaminem. Jedno i drugie musisz zdać aby zaliczyć przedmiot z tym, że zaliczenie odbywa się w trakcie trwania semestru, przeważnie na ostatnich (ale nie zawsze!) zajęciach, a egzaminy, w sesji egzaminacyjnej, który jest osobnym czasem w trakcie roku akademickiego (cały rozkład roku akademickiego znajdziesz tutaj). Pamiętaj też, że aby przystąpić do egzaminu musisz najpierw uzyskać zaliczenie. Inaczej możesz z automatu zostać niedopuszczony do egzaminu!

Specjalizacja – chociaż do tego momentu masz jeszcze dużo czasu to już teraz dwa zdania o wyborze, którego będziesz musiał dokonać po ukończeniu trzeciego roku. Właśnie wtedy, jako dojrzały student, posiadający już ogólną wiedzę, decydujesz się w jakim kierunku chcesz się specjalizować. Do wyboru masz 3 specjalności, o których więcej przeczytasz tutaj. Ten wybór zdeterminuje Twoje dalsze życie studenckie ponieważ od tego momentu będziesz miał inne zajęcia (nie wszystkie ale większość) niż Twoje koleżanki i koledzy na innych specjalnościach i będziesz się kształcić w innych obszarach psychologii.

Sylabusy – każdy przedmiot ma swój uniwersytecki opis w postaci sylabusa, gdzie znajdziesz literaturę polecaną do przeczytania w trakcie nauki tego przedmiotu, efekty kształcenia i inne wskaźniki regulujące to jak dany przedmiot ma wyglądać i co powinieneś z niego wynieść. Sylabusy znajdziesz tutaj.

Inne przydatne informacje dla studenta pierwszego roku takie jak profil absolwenta, opis kierunku, regulamin studiów, organizacja studiów itp. znajdziesz tutaj.

Czas decyzji – zapisy do grup zajęciowych

Uzbrojony w całą powyższą wiedzę musisz przystąpić do podjęcia pierwszej poważnej decyzji już jako student – zapisać się do odpowiedniej grupy zajęciowej. W tym celu zapoznać się Instrukcją rejestracji na przedmioty i do grup zajęciowych. Znajdziesz ją tutaj.

Powodzenia!

A teraz wypada nam już tylko życzyć Ci udanej akademickiej przygody. Quod felix, faustum fortunatumque sit!

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER